Most Shared

Golden Globes nominees 2024: Here’s the list

The nominees for the 2024 Golden Globes are here and Succession, The Bear, Barbie, Oppenheimer, Past Lives, The Crown, Killers of the Flower Moon, and more of your favourites are all up for the gold (how could they not be?).

Comedian Cedric the Entertainer and actor Wilmer Valderrama announced the nominees for the 81st Golden Globes on behalf of the Hollywood Foreign Press Association in a live broadcast on CBS on Monday.

SEE ALSO:

The best bits of the 2023 Golden Globes

So, let’s get into it.

And the nominees for the 2024 Golden Globes are:

Best Television Male Actor – Drama Series

Brian Cox (Succession)

Kieran Culkin (Succession)

Gary Oldman (Slow Horses)

Pedro Pascal (The Last of Us)

Jeremy Strong (Succession)

Dominic West (The Crown)

Best Score – Motion Picture

Jerskin Fendrix (Poor Things)

Ludwig Göransson (Oppenheimer)

Joe Hisaishi (The Boy and the Heron)

Mica Levi (The Zone of Interest)

Daniel Pemberton (Spider-Man: Across the Spider-Verse)

Robbie Robertson (Killers of the Flower Moon)

Best Limited Series, Anthology Series or Television Motion Picture

All the Light We Cannot See

Beef

Daisy Jones & the Six

Fargo

Fellow Travelers

Lessons in Chemistry

Best Female Actor – Motion Picture – Musical/Comedy

Fantasia Barrino (The Color Purple)

Jennifer Lawrence (No Hard Feelings)

Natalie Portman (May December)

Alma Pöysti (Fallen Leaves)

Margot Robbie (Barbie)

Emma Stone (Poor Things)

Best Television Female Actor – Musical/Comedy Series

Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)

Quinta Brunson (Abbott Elementary)

Ayo Edebiri (The Bear)

Elle Fanning (The Great)

Selena Gomez (Only Murders in the Building)

Natasha Lyonne (Poker Face)

Best Picture – Non-English Language

Anatomy of a Fall

Fallen Leaves

Io Capitano

Past Lives

Society of the Snow

The Zone of Interest

Best Supporting Male Actor – Television

Billy Crudup (The Morning Show)

Matthew Macfadyen (Succession)

James Marsden (Jury Duty)

Ebon Moss-Bachrach (The Bear)

Alan Ruck (Succession)

Alexander Skarsgård (Succession)

Best Song – Motion Picture

“Addicted to Romance” — Bruce Springsteen (She Came to Me)

“Dance the Night” — Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson and Andrew Wyatt (Barbie)

“I’m Just Ken” — Mark Ronson and Andrew Wyatt (Barbie)

“Peaches” —Jack Black, Aaron Horvath, Michael Jelenic, Eric Osmond and John Spiker (The Super Mario Bros. Movie)

“Road to Freedom” — Lenny Kravitz (Rustin)

“What Was I Made For?” — Billie Eilish and Finneas (Barbie)

Best Supporting Female Actor – Television

Elizabeth Debicki (The Crown)

Abby Elliott (The Bear)

Christina Ricci (Yellowjackets)

J. Smith Cameron (Succession)

Meryl Streep (Only Murders in the Building)

Hannah Waddingham (Ted Lasso)

Best Female Actor – Limited Series, Anthology Series or Television Motion Picture

Riley Keough (Daisy Jones and the Six)

Brie Larson (Lessons in Chemistry)

Elizabeth Olsen (Love and Death)

Juno Temple (Fargo)

Rachel Weisz (Dead Ringers)

Ali Wong (Beef)

Best Picture – Animated

The Boy and the Heron

Elemental

Spider-Man: Across the Spider-Verse

The Super Mario Bros. Movie

Suzume

Wish

Best Supporting Male Actor – Motion Picture

Willem Dafoe (Poor Things)

Robert De Niro (Killers of the Flower Moon)

Robert Downey Jr. (Oppenheimer)

Ryan Gosling (Barbie)

Charles Melton (May December)

Mark Ruffalo (Poor Things)

Best Screenplay – Motion Picture

Greta Gerwig and Noah Baumbach (Barbie)

Tony McNamara (Poor Things)

Christopher Nolan (Oppenheimer)

Eric Roth and Martin Scorsese (Killers of the Flower Moon)

Celine Song (Past Lives)

Justine Triet and Arthur Harari (Anatomy of a Fall)

Best Television Male Actor – Musical/Comedy Series

Bill Hader (Barry)

Steve Martin (Only Murders in the Building)

Jason Segel (Shrinking)

Martin Short (Only Murders in the Building)

Jason Sudeikis (Ted Lasso)

Jeremy Allen White (The Bear)

Best Male Actor – Limited Series, Anthology Series or Television Motion Picture

Matt Bomer (Fellow Travelers)

Sam Claflin (Daisy Jones and the Six)

John Hamm (Fargo)

Woody Harrelson (White House Plumbers)

David Oyelowo (Lawmen: Bass Reeves)

Steven Yeun (Beef)

Best Television Female Actor – Drama Series

Helen Mirren (1923)

Bella Ramsey (The Last of Us)

Keri Russell (The Diplomat)

Sarah Snook (Succession)

Imelda Staunton (The Crown)

Emma Stone (The Curse)

Best Director – Motion Picture

Bradley Coooper (Maestro)

Greta Gerwig (Barbie)

Yorgos Lanthimos (Poor Things)

Christopher Nolan (Oppenheimer)

Martin Scorsese (Killers of the Flower Moon)

Celine Song (Past Lives)

Best Drama Series

1923

The Crown

The Diplomat

The Last of Us

The Morning Show

Succession

Best Supporting Female Actor – Motion Picture

Emily Blunt (Oppenheimer)

Danielle Brooks (The Color Purple)

Jodie Foster (Nyad)

Julianne Moore (May December)

Rosamund Pike (Saltburn)

Da’Vine Joy Randolph (The Holdovers)

Best Male Actor – Motion Picture – Musical/Comedy

Nicolas Cage (Dream Scenario)

Timothée Chalamet (Wonka)

Matt Damon (Air)

Paul Giamatti (The Holdovers)

Joaquin Phoenix (Beau Is Afraid)

Jeffrey Wright (American Fiction)

Best Musical/Comedy Series

Abbott Elementary

Barry

The Bear

Jury Duty

Only Murders in the Building

Ted Lasso

Best Stand-Up Comedian on Television

Ricky Gervais (Ricky Gervais Armageddon)

Trevor Noah (Trevor Noah: Where Was I)

Chris Rock (Selective Outrage)

Amy Schumer (Amy Schumer: Emergency Contact)

Sarah Silverman (Sarah Silverman: Someone You Love)

Wanda Sykes (I’m an Entertainer)

Cinematic and Box Office Achievement

Barbie

Guardians of the Galaxy Vol. 3

John Wick: Chapter 4

Oppenheimer

Spider-Man: Across the Spider-Verse

The Super Mario Bros. Movie

Taylor Swift: The Eras Tour

Best Male Actor – Motion Picture – Drama

Bradley Cooper (Maestro)

Leonardo DiCaprio (Killers of the Flower Moon)

Colman Domingo (Rustin)

Barry Keoghan (Saltburn)

Cillian Murphy (Oppenheimer)

Andrew Scott (All of Us Strangers)

Best Female Actor – Motion Picture – Drama

Annette Bening (Nyad)

Lily Gladstone (Killers of the Flower Moon)

Sandra Hüller (Anatomy of a Fall)

Greta Lee (Past Lives)

Carey Mulligan (Maestro)

Cailee Spaeny (Priscilla)

Best Picture – Musical/Comedy

Air

American Fiction

Barbie

The Holdovers

May December

Poor Things

Best Picture – Drama

Anatomy of a Fall

Killers of the Flower Moon

Maestro

Oppenheimer

Past Lives

The Zone of Interest

Here’s the full Golden Globes nomination ceremony if you really want to watch it:

You can watch the Golden Globes on CBS on Sunday, Jan. 7 from 8 p.m. ET (5 p.m. PT). It’ll be streaming on Paramount+ and the CBS app.

Here’s hoping for a host willing to make the room as gloriously and deservedly uncomfortable as last year’s, Jerrod Carmichael.




Source link

Related Articles

Back to top button